منبع دوجداره چیست؟ وظیفه منبع دوجداره در موتورخانه، تامین آبگرم مصرفی ساختمان است.

منبع دوجداره از دو استوانه تو در تو تشکیل شده است که آب داغ یا بخار تهیه شده در دیگ به جدار خارجی منبع ارسال شده و آب موجود در جدار داخلی را گرم میکند.

از ویژگیهای این مخزن گرم کردن مقدار زیادی آب در مدت زمان کوتاه است که این ویژگی آن را برای مکانهایی مانند آپارتمان های مسکونی، اداری ، هتلها، استخرهای شنا، کارخانجات و کلیه اماکنی که نیاز به آب گرم مصرفی دارند مناسب میسازد.

نکته: جنس ورق استفاده شده در منابع دوجداره از ورق گرم گالوانیزه میباشد و دمای آب گرم بهداشتی مورد استفاده در ساختمان ها بین 50 تا حداکثر 60 درجه سانتیگراد است.

بنابراین دمای آب گرم بهداشتی در منبع دوجداره نباید کمتر از 50 درجه باشد؛ زیرا دمای 25 تا 50 درجه باعث رشد باکتری سبز رنگی بنام “لژیونا” در منبع می شود که این امر موجب پوسیدگی و در نهایت سوراخ شدن آن می شود.

نحوه تولید منبع دوجداره به چه صورت میباشد؟

1. در مرحله اول ابتدا یک ورق گالوانیزه توسط قیچی گیوتین به ابعاد مشخص برای عدسی های منبع دوجداره برش زده میشود.

ورق های برش خورده به شکل مربع میباشند که توسط دستگاه گردبر به شکل دایره برش میخورند و بعد توسط دستگاه پرس با فشار مکانیکی گود میشوند تا فشار بیشتری را تحمل کنند.

2. در مرحله بعدی عدسی پرس شده توسط سمبه به دستگاه لبه زن متصل میشود و عملیات لبه دار شدن درب انجام میشود تا شکل عدسی لبه دار شود و بتوان آن را درون بدنه جا زد؛

زیرا این امر از ترکیدن درب جلوگیری میکند.

3. در مرحله بعد به مونتاژ بدنه میپردازیم که برای بدست آوردن مقدار ورق بدنه جهت گرد شدن؛ ابتدا باید عدسی های لبه زده شده را متر کرده و در عدد صحیح 3/14 ضرب کنیم و به آن 1 سانتیمتر اضافه کنیم.

4. حال بعد از اندازه زدن ورق و برش، آن را درون دستگاه نورد قرار میدهیم تا رول شود. دستگاه نورد توسط سه عدد توپی ورق صاف را رول و گرد میکند.

5. حال عدسی های مخزن توسط میله آهنی با ضربه به لبه های درب از داخل جا زده میشود تا بدنه جداره زیر حاضر شود.

6. در ادامه جداره خارجی را برش زده و مجدد توسط دستگاه نورد رول میشود و جوش میخورد.

7. جداره درون دستگاه نَک قرار میگیرد تا لبه های آن جهت گردش آب فرم دار شوند و فاصله ای بین جداره داخلی و خارجی ایجاد شود.

7. بعد از انجام این مرحله جدار خارجی جوش میخورد و بوشن های ورودی و خروجی آب به جدار داخلی و جداره خارجی جوش میخورند.

8. منبع دوجداره توسط 4بار فشار باد تست میشود و در آخر یک منبع دوجداره تولید شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست